کبود » اموزشی » فرمول حجم مکعب مربع و مکعب مستطیل + عکس مکعب

فرمول حجم مکعب مربع و مکعب مستطیل + عکس مکعب

فرمول حجم مکعب مربع و مکعب مستطیل + عکس مکعب

مکعب مربع

مکعب مربع

مکعب مربع به حجم بسته سه بعدی گویند که از شش مربع برابر تشکیل شده باشد. به صورتی که هر ضلع هریک از مربعها با تنها یک مربع دیگر مشترک باشد و در راس‌ها سه مربع با یکدیگر در ارتباط هستند. مکعب را می‌توان یک شش وجهی منظم نامید و یکی از پنج جسم افلاطونی است. اگر همه یا برخی از وجوه یک مکعب را از مربع به مستطیل تغییر بدهیم، شش وجهی بوجود آمده مکعب مستطیل نامیده می‌شود. گاه برای تمایز با مکعب مستطیل، مکعب (با وجوه مربع) را مکعب مربع نیز ممکن است بنامند.

 

مکعب مستطیل

مکعب مستطیل

مکعب مستطیل شکل هندسی سه بعدی است که دارای شش وجه مستطیل شکل است. مکعب مستطیل همچنین دارای ۸ گوشه و ۱۲ لبه‌ است. در مکعب مستطیل همه زوایا  قائمه و وجوه روبروی هم با یکدیگر برابرند.

یک مکعب مستطیل  جسمی است که 6 سطح (وجه) دارد که هر 6 وجه  ان مستطیل و زاویه ها همگی راست هستند.  وجه ها دو به دو مساوی و موازی ند . هر وجه 4 گوشه دارد. محل برخورد وجه ها یال یا ضلع نام دارد که همگی یالها دو به دو موازی هستند.
در هر مکعب پاره خطی که دو راس  متقابل را به هم وصل کند  قطر مکعب می گویند.
مکعب ها 8 راس یا گوشه و 12 یال و 4 قطر دارد به آن منشور هم میگویند زیرا منشور هم یک چند وجهی است که دو وجه قاعده ان مساوی هستند و وجه های دیگر که متوازی الاضلاع هستند وجه های جانبی نام دارند .

حجم مکعب مستطیل = طـول × عـرض × ارتفاع 
حجم مکعب مربع = قاعده × ارتفاع ( طول یال × مساحت یک وجه)

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

چهارده + 3 =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز