کبود » گالری عکس » بیوگرافی اریا نسیمی شاد ( شنا ) + عکس های اریا نسیمی شاد

بیوگرافی اریا نسیمی شاد ( شنا ) + عکس های اریا نسیمی شاد

بیوگرافی اریا نسیمی شاد ( شنا ) + عکس های اریا نسیمی شاد

بیوگرافی اریا نسیمی شاد ( شنا ) + عکس های اریا نسیمی شاد (3) بیوگرافی اریا نسیمی شاد ( شنا ) + عکس های اریا نسیمی شاد (4) بیوگرافی اریا نسیمی شاد ( شنا ) + عکس های اریا نسیمی شاد (5) بیوگرافی اریا نسیمی شاد ( شنا ) + عکس های اریا نسیمی شاد (2) بیوگرافی اریا نسیمی شاد ( شنا ) + عکس های اریا نسیمی شاد (1)

آریا نسیمی شاد Aria Nasimi Shad (متولد آبان ۱۳۷۸) نابغه ۱۶ ساله شنای ایران است. آریا متولد مشهد است و در دبیرستان تیزهوشان درس می‌خواند.

او در شش سالگی از آب ترس داشته، اما برادرش که دروازبان سابق تیم ملی واترپلو نیز بوده است، آریا را کم کم با آب دوست کرده است تا اینکه از هشت سالگی آریا و آب دیگر از یکدیگر جدا نشدند، هر کجا که آب بود آریا نیز بود. آب دنیای این نوجوان مستعد ایران شد. آریا از ۹ سالگی وارد دنیای حرفه ای شنا شد و در ۱۰ سالگی در رقابت های قهرمانی کشور شرکت کرد.

علاقه او به شنا تا حدی است که آبی تنها رنگ مورد علاقه‌اش است، آریا علاقه‌ای به شهرت ندارد و از اینکه فوتبالیست نیست، پشیمان نشده و ترجیح می دهد به چیزی که در آن استعداد دارد، کارش را ادامه دهد تا اینکه فقط دنبال چیزی باشد که او را به پول و شهرت می‌رساند. علاقه او به شنا تا حدی است که هیچ رشته دیگری را دوست ندارد، البته گاهی واترپلو بازی می‌کند اما به صورت تفریحی که خب البته واترپلو هم از خانواده شنا است.

اگرچه مربیان بسیاری از رده سنی پایه تا حرفه‌ای در کشف و رشد استعداد آریا نسیمی‌شاد ایفای نقش کرده‌اند اما بدون تردید هیچ یک از کاشناسان شنای ایران نمی‌توانند نقش خشایار حضرتی را در موفقیت او انکار کنند. حضرتی که در باشگاه های موج های آبی مشهد و همچنین تیم ملی به عنوان مربی تمرینات نسیمی‌شاد را برنامه‌ریزی می‌کند، بیش از هر فرد دیگری به توانایی‌های شاگردش ایمان دارد و در روزهای باقی‌مانده به المپیک با حساسیت زیادی به آریا تمرین می‌دهد.

خودم تنها هستم و رقیبی ندارم

نسیمی‌شاد: در پنج سال گذشته باشگاه موج های آبی اسپانسر تیم مشهد در لیگ بود، حدود دو سال حضور نداشت و از سه سال پیش بار دیگر موج های آبی حامی تیم مشهد در لیگ شد.  من نیز نخستین باری که دیده شدم با باشگاه موج های آبی و در لیگ برتر بود. برای حضور در رقابت‌های دوبی دو سال است که باشگاه موج های آبی هزینه ما را پرداخت می کند. همچنین به دلیل اینکه مشغول به تحصیل هستم و در مشهد حضور دارم برای اینکه لطمه‌ای به درس خواندم وارد نشود با آژانس از  مدرسه به استخر می‌روم و بر می‌گردم و باشگاه موج های آبی تمام هزینه‌ها را پرداخت می‌کند. زمانی که نوجوان هستی دوست داری دیده شوی، چون همه از تو قوی‌تر و بزرگتر هستند ولی الان که بزرگتر شده‌ام دیگر آن حس را ندارم چون دیگر رقیبی ندارم و خودم تنها هستم.

رسانه‌ها نقش کلیدی در موفقیت شنا دارند

نسیمی‌شاد: در حال حاضر در چهار دوره‌ای که مسابقات لیگ شنا برگزار شده، تنها شاید دو دوره از مسابقات در بخش صبح  از تلویزیون منعکس شده است، زمانیکه که پخش تلویزیونی نباشد، نه شناگران، نه مربیان و نه شنا شناخته نمی‌شوند و به همین دلیل اسپانسر ها به سمت شنا نمی‌آیند . یا سپاه در شنا حضور دارد یا باشگاهی مانند موج‌های آبی  که این حوزه فعالیت دارد و به دلیل علاقه شخصی رئیس آن در این ورزش سرمایه‌گذایر می‌کند. تبلیغات در شنا کم است و زمانی که تبلیغات کم باشد اسپانسر برای دیده شدن بیشتر سمت رشته‌هایی مانند فوتبال  و والیبال می‌رود.

در ۵۰ سال گذشته در هیچ کشوری دیگر از سکوهای قدیمی  استفاده نمی‌شود جز ایران!

حضرتی: آریا در استخر ۳۳ متر در حال تمرین کردن است در حالی که باید در استخر ۵۰ متر تمرین کند. استخری قدیمی با امکانات قدیمی، فکر نمی‌کنم در ۵۰ سال گذشته در هیچ کشوری از چنین سکوهایی دیگر استفاده شود، سکوهایی سیمانی! آریا با این شرایط تمرین کرد ولی خب جا و مکان و تغذیه آن خوب بود چرا که در خانه بود. شرایط تمرینی مهم است. زمانی‌که قرار باشد در استخر ۵۰ متر برای مسابقه  شرکت کنید باید ریتم شنا خود را با آن هماهنگ کنید. ریتم شنا در   استخر ۳۳ متر با استخر ۵۰ متر متفاوت است و حتی ۲۵ متر هم فرق دارد. باز استخر ۲۵ متر ریتمی نزدیک به ریتم ۵۰ متر دارد چون از نظر متراژی برابر هستند ، ولی در استخر ۳۳ متر زمین تا آسمان تفاوت وجود دارد. حتی ممکن است در برخی از استخر ها ۲۸٫۸۰ متر باشد، در نهایت به ۱۰۰ نمی رسد و همین باعث می‌شود رکورد های به دست آمده با رکورد های استخر ۵۰ متر کسبمی‌شود، متفاوت باشد. نمی شود کاملاً رکوردهای تمرینی را سنجید و فقط با رکورد های تمرینی خودش سنجیده می شود

تا به حال اردوی ارتفاع نرفته‌ام

نسیمی‌شاد: تا به حال اردوی ارتفاع نرفته‌ام اما از تاثیرگذاری آن اطلاع دارم، سه هفته اردوی ارتفاع تا سه ماه تمرینات فصل را جلو می‌اندازد و بر روی عملکرد در روز مسابقه بسیار تاثیر گذار است مخصوصاً برای من که در ۲۰۰ متر فعالیت دارم و تمرینات هوازی بسیار مهم است.

۳۴ سال طول کشید تا یک نابغه در شنای آمریکا کشف شود

حضرتی: از بین هزار نفری که وارد شنا می شوند تنها یک نفر ممکن است استعداد باشد، اگر این هزار نفر ده هزار نفر شود ممکن است ۵ استعداد در آن باشد. همه انسان‌ها نمی‌توانند قهرمان المپیک شوند، همه رضازاده و یا مایکل فلپس نیستند. مارک اسپیتز در المپیک ۱۹۷۲ مونیخ توانست هفت مدال طلا بگیرد، بعد از آن یک خانم  از آلمان شرقی در ۱۹۸۸ سئول ۶ مدال  طلا کسب کرد و مایکل فلپس در المپیک ۲۰۰۸ پکن بعد از چندین سال تونست هشت مدال طلا بگیرد. آمریکا مهد شنا است و تقریبا ۶۰ درصد از شناگران حاضر در المپیک در این کشور تمرین می‌کنند و آمریکا از لحاظ شنا و امکانات بزرگ‌ترین کشور شنای دنیا است ولی چیزی حدو ۳۴ سال طول کشید تا شناگری پیدا شود و توانست هشت مدال طلا کسب کند. استعداد باید وجود داشته باشد تا چنین کارهایی رخ دهد. بازیکنان خیلی خوبی در NBA حضور دارند ولی همه مایکل جردن نیستند. هیچ یک از بازیکنان فوتبال لیونل مسی، پله و مارادونا نیستند این ها نوابغ هستند، پیدا کردن نوابغ کار راحتی نیست.

گفتگو از ساناز سلیمان آبادی

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

2 × سه =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز